piątek, 6 listopada 2015

Ruchome uzupełnienia protetyczne




Do uzupełnień ruchomych zalicza się różnego rodzaju protezy zębowe (akrylowe, szkieletowe, overdenture, Vertex ThermoSens). Od uzupełnień stałych (m.in. korony, mosty) odróżnia je to, że pacjent może samodzielnie wyjmować i wkładać je do ust).

 
Protezy akrylowe

Jest to rodzaj uzupełnienia protetycznego wykonywany, gdy nie ma możliwości wykonania innych rodzajów uzupełnień, najczęściej ze względów finansowych. Posiada ona proste klamry z drutu. Protezy akrylowe opierają się w większości lub całkowicie na błonie śluzowej, co znacznie zmniejszenie wydolności żucia. Kolejną wadą tego rodzaju uzupełnienia protetycznego jest występowanie w akrylu monomeru resztkowego. Monomer resztkowy to pozostałość po polimeryzacji akrylu. Udowodniona została szkodliwość tej substancji. U znacznego odsetka pacjentów powoduje ona występowanie reakcji alergicznych. 


Protezy Vertex ThermoSens


Vertex ThermoSens to nowoczesny materiał na protezy częściowe oraz całkowite, nie zawierający monomeru resztkowego, dzięki czemu ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej jest kolosalnie niższe niż w przypadku akrylu. ThermoSens jest materiałem bardzo odpornym na uszkodzenia mechaniczne. Proteza z tego materiału jest odporna na upadek, nawet na twarde podłoże. Sztywna struktura materiału Vertex ThermoSens umożliwia wykonanie cienkich płyt, które charakteryzują się dokładnym dopasowaniem przez co są  komfortowe w użytkowaniu. Brak tutaj metalowych klamer typowych dla protez akrylowych. Klamry są wykonane w samym materiale i dzięki temu niewidoczne nawet z bliskiej odległości.



Protezy szkieletowe
 
Innym rodzajem protez ruchomych są protezy szkieletowe. Uzupełniają one częściowe braki w uzębieniu, które z różnych przyczyn nie kwalifikują się pod uzupełnienia mostami protetycznymi. Konstrukcja metalowa umożliwia wykonanie podparć, czyli swego rodzaju podpórek na zębach, dzięki którym proteza opiera się głównie na nich, a nie – jak w przypadku poprzednio omówionych protez akrylowych – na śluzówce. Dzięki temu przenoszenie sił żucia następuje w sposób fizjologiczny, bardzo zbliżony do zębów naturalnych (a nie poprzez ugniatanie błony śluzowej co prowadziło by do wystąpienia niekorzystnego zjawiska osiadania protezy). W przypadku utraty zęba własnego możliwe jest dostawienie brakującego zęba do protezy co umożliwia dalsze jej użytkowanie. Przed wykonaniem protezy szkieletowej należy usunąć kamień oraz wyleczyć próchnicę.



Protezy overdenture

Protezy overdenture są to ruchome uzupełnienia protetyczne, które  opierają się na odpowiednio przygotowanych zębach własnych pacjenta lub implantach. Dzięki temu, podobnie jak w protezach szkieletowych, część obciążeń zgryzowych jest przenoszona na zęby/implanty, a nie w całości na błonę śluzową. Dodatkową zaletą protez overdenture jest możliwość redukcji płyty protezy przy zachowaniu jej stabilności. Stosuje się tutaj nowoczesne metody zespoleniowe np.: zespolenia kulkowe, belkowe, magnesy, zespolenia mieszane. Wpływa to korzystnie na estetykę pracy.








7 komentarzy:

  1. Jeśli chodzi o choroby i wady w uzębieniu, zawsze możemy zdecydować się na implanty zębowe - ta strona www dokładnie tłumaczy zalety takiego rozwiązania i proponuje korzystne oferty zabiegów. Polecam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeśli zakładamy protezę lub jeśli mamy jakikolwiek problem z nią, to wtedy udajemy się do protetyka. Jest to osoba, która zajmuje się protezą, jej doborem oraz służy pomocą podczas kontroli, jeśli już nosi się protezę. Koniecznie zerknijcie na ofertę tego miejsca https://www.dentystagdynia.pl/oferta/protetyka/ , jeśli poszukujecie odpowiedniego protetyka. Mam nadzieję, aby umówić się na wizytę. Traficie tutaj na pewno na nowoczesne formy leczenia i przygotowania.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Okej, to jest wszystko jasne. Dodatkowo nie wiem czy protetyk dawał taką sugestię, ale do czyszczenia protezy nadaje się pasta Benn&Anna, mało kto o tym wspomina i ją poleca jednak ja testowałam wiele rodzajów i żadna nie dawała takiego efektu jak właśnie ona.

      Usuń
  4. Artykuł na temat ruchomych uzupełnień protetycznych dostarcza wielu cennych informacji. To ważne, aby wiedzieć, jak dbać o tego typu uzupełnienia i jakie mają zalety.

    https://onthewaytravel.pl/

    OdpowiedzUsuń
  5. Leczenie kanałowe pod mikroskopem Gdańsk – Precyzyjne leczenie kanałowe pod mikroskopem pozwala na skuteczne uratowanie zęba i uniknięcie jego ekstrakcji. W naszej klinice w Gdańsku wykorzystujemy zaawansowany sprzęt, który umożliwia dokładne oczyszczenie kanałów korzeniowych oraz ich szczelne wypełnienie. Leczenie pod mikroskopem zwiększa skuteczność zabiegu, minimalizuje ryzyko powikłań i zapewnia pacjentowi komfort podczas całego procesu. Skorzystaj z nowoczesnej endodoncji i zadbaj o zdrowie swoich zębów!





    OdpowiedzUsuń
  6. Protezy ruchome to ciekawy temat, zwłaszcza z punktu widzenia komfortu pacjenta i funkcji żucia. Różnice między protezami akrylowymi, szkieletowymi czy overdenture pokazują, jak nowoczesne rozwiązania poprawiają jakość życia, redukując dyskomfort i alergie. Ciekawa jest też rola materiałów, np. ThermoSens, które zmniejszają ryzyko reakcji alergicznych. Warto jednak pamiętać, że dobór protezy wymaga konsultacji ze specjalistą z zakresu laryngologii i stomatologii, co może wpływać na skuteczność leczenia i zdrowie jamy ustnej. Więcej na ten temat znajdzie się na stronie Carolina Medical Center o laryngologii.

    OdpowiedzUsuń