czwartek, 5 listopada 2015

Kilka słów o cyrkonie



Cyrkon (ZrSiO4) jest minerałem należącym do grupy tlenków krzemu wynalezionych w 1789 roku przez niemieckiego chemika M.H. Klaprotha. Dwutlenek cyrkonu jest związkiem chemicznym występującym w naturze oraz wykorzystywanym od połowy lat 90 w protetyce dentystycznej. Potocznie nazywany jest tlenkiem cyrkonu lub po prostu cyrkonem. Z cyrkonu mogą być wytwarzane wszelkie prace protetyczne od pojedynczych koron do 14 punktowych mostów. Cyrkon posiada znakomite właściwości biologiczne (biozgodność z organizmem ludzkim) i jest bez wątpienia najlepszym i najnowocześniejszym materiałem na uzupełnienia protetyczne. Cyrkon jako minerał wydobywany jest w kilku miejscach na Ziemi jednak najlepsze właściwości fizyczno-chemiczne pod kątem zastosowania w protetyce dentystycznej ma cyrkon z fabryki Tosoh w Japonii.

Poniższe zdjęcia obrazują różnicę pomiędzy podbudową cyrkonową a metalową:
 
Cechy koron wykonanych z tlenku cyrkonu:
-wysoka przezierność
(znakomita przejrzystość cyrkonu nadaje koronom estetyczny i naturalny wygląd)
-brak ciemnych krawędzi
(w przeciwieństwie do podbudowy metalowej nie posiada ciemnych krawędzi przy dziąsłach zachowując naturalny kolor)
-całkowity brak metalu
-bardzo dobre właściwości biologiczne
(cyrkon to materiał biozgodny z tkankami i błoną śluzową)
-najwyższa jakość
(cyrkon spełnia wszystkie wymagania wysokiej jakości i trwałości przy równoczesnym zachowaniu świeżości i estetyki)
-długowieczność
(prace protetyczne są odporne na czynniki mechaniczne, ścieranie a z upływem czasu nie ulegają przebarwieniom i zmianom koloru)
-możliwość indywidualnego doboru koloru
(naturalna przezierność dostępna w szesnastu kolorach podbudowy)

1 komentarz:

  1. Ciekawe informacje. Myślę, że jak najbardziej warto korzystać z wygodnych dla siebie opcji, jeśli chodzi o leczenie u stomatologa. Podobają mi się nowoczesne propozycje związane z wieloma metodami, które stosuje w swoim gabinecie twoj dentysta gdynia . Warto pamiętać o regularnych kontrolach i o dbaniu o swoje zęby.

    OdpowiedzUsuń